Oficiálna stránka veteránov alpského lyžovania
Výsledky podujatí
Kalendár
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
videocom logo-microgate logo_sportiming liski

Najstarší lyžiar Otto Krajňák nás navždy opustil

V živote človeka sú vrcholy plné slnka a nádherných výhľadov a tiež hlboké doliny a tmavé jaskyne so svojimi chladnými zákutiami. To čo je v nás, dávame a zanechávame tak zároveň aj v ľuďoch, ktorých sme stretli , a ktorí s nami prežili rôzne obdobia našej životnej púte. Tieto zážitky sú však jedinečné a osobité, s rukopisom vlastným toho, kto dáva a zároveň aj toho, kto prijíma. Robiť z nich sumár a vyhodnotenie je nemožné. No je to niečo, čo nám nik nevezme a navždy zostane v nás.

Preto, keď človek odchádza z tohto sveta, nastáva chvíľa zamyslenia sa nad jeho životom a vzťahmi, ktoré tu mal a ktoré tu ostanú aj keď jeho už nebudeme mať možnosť stretnúť osobne.

Pán OTTO Krajňák , známejší však pod prezývkou EČI, sa narodil mame Márii a otcovi Michalovi 1.januára 1925 v Kežmarku, ako piate z ôsmich detí. V rodnom Kežmarku vychodil Základnú školu, aj Učňovskú školu , obe s vyučovacím jazykom nemeckým. Vyučil sa za čalúdnika.

Popri  trénerskej činnosti  v miestnej telovýchovnej jednote sa v roku 1962  prihlásil na diaľkové štúdium Fakulty  telesnej výchovy a športu v Bratislave, kde ukončil štúdium trénerstva so špecializáciou zjazdové lyžovanie. Láske k športu a hlavne k lyžovaniu ho priviedol otec, rovnako ako všetkých jeho súrodencov. Na lyže sa postavil prvýkrát ako trojročný. Odvtedy sa lyžovanie stalo jeho vášňou, ktorá ho sprevádzala po celý život. Spolu s mladším bratom Vladom , sestrami Máriou a Žofiou reprezentovali nielen Slovensko, ale aj Československo na rôznych úrovniach súťaží cez okres, kraj , Majstrovstvá Slovenska aj Československa.

Po ukončení fakulty pôsobil ako učiteľ telesnej výchovy na Strednej škole spoločného stravovania v Kežmarku. Neskôr bol presunutý  na Gymnázium P. O. Hviezdoslava, kde boli zriadené lyžiarske triedy. Tu vštepoval“ ujo OTTO“, ako ho žiaci familiárne oslovovali,  lásku k lyžovaniu aj svojim študentom  , z ktorých  mnohí sa umiestňovali na popredných miestach, napr. Jana Šoltýsová Gantnerová, sestry Iveta a Jana Harvanové, Robo Janíkovský, Ján Bočkay, Martin Komora, Walter Renner, Jaro Štancel či Timotej Zuzula, Karol Král,

Späť k pretekaniu v  zjazdovom lyžovaní sa vrátil až v dôchodkovom veku. Aktívne lyžoval až do svojich deväťdesiatichtroch rokov.  Stal sa niekoľkonásobným majstrom sveta v kategórii Masters. Získal 2 Krištáľové glóbusy , a to v roku 2017 a 2018. V tom čase bol najstarším aktívnym pretekárom na svete.

V roku 2009 mu Slovenský olympijsky a športový výbor udelil cenu Vladimíra Černušáka  za propagáciu a šírenie olympijských myšlienok.

Mal 3 deti: Ľubicu, Milana a Otta. Synovia po ňom zdedili lásku k lyžovaniu.

OTTO  bol  veľmi zručný , vždy ochotný pomôcť. Bol to veľmi činorodý typ človeka…často sám vravieval, že ani tri životy by mu nevystačili. Bol známy svojim šibalským úsmevom a zmyslom pre humor.  Veľmi rád si uťahoval nielen z iných ľudí ale aj sám zo seba. V zálohe mal vždy buď veselú príhodu zo svojho života alebo dobrý vtip či hlášku. Mnohí si ho iste pamätáte, ako sedával na lavičke pred bytovkou, vystrúhaval ozdobné paličky a s radosťou nimi obdarúval svojich známych.

Rád trávieval čas v lese so svojimi starými priateľmi.

 

Drahý pán OTTO, Eči, ujo Otto, dedko…. váš  odchod v úctyhodnom veku   sa bolestivo dotkol  vašich najbližších i všetkých vašich známych. Manželka Eva,  Vám ďakuje za spoločne prežitých  59 rokov. Za Vašu lásku a starostlivosť sa Vám chcú v tejto chvíli poďakovať aj Vaše deti. Lúči sa s Vami aj ostatná  rozvetvená rodina, Vaši  priatelia,lyžiari-pretekári, bývalí kolegovia ,susedia a známi. Všetci, ktorí sem  dnes prišli, ale aj tí, ktorí Vás poznali , no dnes prísť nemohli.  Odpočívajte v pokoji ….

Spomienka 90 rokov

Spomienka 92. ročný lyžiar

Archív článkov